Dnes je utorok, 22.máj 2018, meniny má: Júlia, Juliana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Superpotraviny na zdravie a krásu: Tieto zaraďte do jedálnička - omladnete a schudnete!

júl 06, 2016 - 13:07
Možno ste o nich už niekde čítali, možno vám vaša kamarátka nejaké naordinovala a možno ich aj poznáte, ale ich vplyv na váš organizmus akosi prehliadate. Chyba! Predstavujeme vám to najlepšie bohatstvo zo záhradky, ktoré musíte okamžite zaradiť do svojho jedálneho lístka. Dôvod je jasný: zdravie a krása!

Quinoa

Obilninová bomba: Quinoa

Predstavujeme vám novú hviezdu zdravej výživy! Čo pre nás znamená pšenica, to pre Južnú Ameriku znamená táto nenáročná plodina. Je absolútnym bestsellerom, pretože je považovaná za najzdravšiu obilninu na svete s najbohatším zdrojom rastlinných bielkovín (obsahuje 9 esenciálnych aminokyselín). Navyše, je bezlepková! Má príjemnú orieškovú chuť a nadlho dodáva pocit sýtosti. Jej príprava je nenáročná, vybrať si môžete z množstva úžasných receptov. Nielenže dobre vyzerajú, ale najmä chutia!

Sezamová princezná: Pasta tahini

Pre milovníkov kalorického arašidového masla máme dobrú správu. Neexistuje snáď zdravšia obdoba tohto hriechu ako práve v podobe pasty tahini. Jej základ tvorí sezam indický – rastlinka rozšírená od Egypta až po Japonsko. V Indii ju dokonca považujú za symbol hojnosti a nesmrteľnosti. Obsahuje množstvo blahodarných a výživných látok ako vápnik, horčík, zinok, železo a rovnako aj tuku. Ale kvalitného a zdravého, ktoré naše telo nezväčšuje ako vyprážané hranolčeky. To už naozaj neznie ako bájka, ale holý fakt, neprezlečený do všetkých tabuliek bojujúcich o prvenstvo superpotravín. Prečo teda jesť sezamovú pastu? Je vynikajúcim zdrojom medi, mangánu a aminokyseliny metionínu i omega-3 a -6 mastných kyselín. A chutí vynikajúco!

Pokrm bojovníkov: CHIA semienka 

Semienka šalvie hispánskej sú rastlinným zázrakom z Mexika a bývajú často označované ako jedlo aztéckych bojovníkov. Sú v prvom rade účinným antioxidantom, zdrojom energie a obsahujú esenciálne mastné kyseliny omega-3 a -6, vlákninu, bielkoviny a minerály (vápnik, zinok, železo). Najviac z nich získate, ak ich budete jesť surové, teda napríklad v müsli alebo v šalátoch. Delikátne sú aj v pudingoch a rôznych nápojoch, ktoré si môžete dopriať ako zdravú raňajkovú alternatívu. Oceníte ich najmä pri zdokonaľovaní svojej postavy! Však už voláte SOS? Obsahujú 5-krát viac vápnika ako mlieko, 3-krát viac železa ako špenát a dokonca 15-krát viac horčíka ako brokolica. A ešte niečo špeciálne pre budúce mamičky: výrazne zlepšujú vývoj a regeneráciu tkanív počas tehotenstva a dojčenia.

Nie je sladké ako sladké: Melasa, sirob, kokosový cukor

Pekne po poriadku. Zbystrite pozornosť tí, ktorí sa neviete zbaviť závislosti od sladkého a všetkého, čo obsahuje cukor... Uff, koľko zostalo tých, čo táto sladká droga neláka?!  Máme pre vás prírodné a zdravé ingrediencie, vďaka ktorým si môžete osladiť život (bez zlých kalórií). Melasa je jednoducho šupa na prvý pohľad: táto minerálna bomba je jednou z najbohatších rastlinných zdrojov železa. Ide o odpad vznikajúci pri získavaní cukru z repy alebo trstiny... Prekvapení, však?! Sirob, repný sirup, sa vyrába priamo z cukrovej repy a u nás má už dlhú tradíciu. Spýtajte sa vašej babky, tá ho určite dávala ešte aj na zemiakové placky. A na záver: kokosový cukor s delikátnou chuťou a nízkym glykemickým indexom. Vďaka bohu za tieto dary!

Bezlepkový kráľ: Cirok

Chápeme, ak si hneď poviete, že ide o ďalšieho módneho votrelca na vašom tanieri. Aj to, ak si už teraz myslíte, že bude zas chutiť ako vec pripomínajúca vypratý papier. Dobre, má síce neutrálnu, jemne sladkastú chuť, ale pozor! Všetky reklamácie berieme na seba! Ide totiž o piatu najrozšírenejšiu obilninu na svete. Pochádza z Afriky a bola vytvorená „pre ľud“. Cirok je prezývaný ako pšenica celiatikov, obsahuje antioxidanty a má protizápalové účinky. Pripraviť sa z nej dá fantastická kaša alebo mafiny z cirokovej múky, v Bangladéši ho upravujú ako ryžu a nazývajú to „kičuri.“ Dokonca sa z nej varí aj pivo, ale to doma radšej neskúšajte.

Viac o superpotravinách sa dočítate v najnovšom dvojčísle časopisu La Femme!

gfgfgfhfgg.jpg

Titulka La Femme leto 2016
Titulka La Femme leto 2016
Foto: 
Petra Ficová
Titulka La Femme leto 2016

 

- - Inzercia - -