Dnes je piatok, 15.február 2019, meniny má: Pravoslav
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ľudia v Petržalke darovili spolu vyše jedenásť litrov krvi

február 14, 2018 - 18:22
Na dnešnom podujatí Petržalská kvapka krvi v Bratislave darovalo krv spolu 35 darcov, z toho traja prvodarcovia. Národná transfúzna stanica odchádzala z Petržalky s viac ako jedenástimi litrami krvi.

Cieľom 12. ročníka akcie Petržalská kvapka krvi je humánne gesto darovať vlastnú krv a zachrániť tak život inému človeku. V tomto roku bolo podujatie prvýkrát na Valentína. Podľa Halaškovej chce Petržalka v spolupráci s Národnou transfúznou stanicou zorganizovať akciu, ešte dvakrát v tomto kalendárnom roku.

Medzi dobrovoľnými darcami krvi nechýbali pravidelní darcovia. Jedným z nich je aj Imre Dékány, ktorý má za sebou 176 odberov krvi a krvnej plazmy. „K darcovstvu ma priviedla manželka, zdravotníčka, keď som mal asi 21 rokov. Odvtedy chodím darovať krv pravidelne, štyrikrát do roka. Už ma zvyknú kontaktovať aj transfúzne stanice, keď potrebujú krv alebo plazmu. Vždy ma poteší, keď viem, že moju krv dostane niekto konkrétny, hoci meno, samozrejme, nepoznám. Väčšinou sú to malé deti,“ prezradil Petržalčan Imre Dékány. Do Petržalskej kvapky krvi sa chcel zapojiť prvý raz, pre nižšiu hladinu hemoglobínu dnes však krv darovať nemohol.

Darcom krvi môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý má viac ako 50 kilogramov. Muži môžu darovať krv maximálne štyrikrát do roka, ženy maximálne trikrát do roka. Krv darcov potrebujú ťažko chorí onkologickí pacienti, matky po komplikovanom pôrode, pacienti po ťažkom krvácaní či pacienti pred náročnou operáciou.

- - Inzercia - -