Dnes je nedeľa, 24.marec 2019, meniny má: Gabriel
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Martin Harich: Som fanatik do platní

február 18, 2018 - 12:42
Mladý slovenský interpret Martin Harich okrem spevu neskrýva svoje nadšenie pre vinylové platne.

„Je to taká moja zberateľská vášeň, odvšadiaľ zvláčam LP-čka, moja priateľka by mohla rozprávať. Vždy, keď sme v nejakom meste, hľadám vinyl shop,“ prezradil v rozhovore. „Aj teraz cestou z Londýna som niesol v lietadle plnú igelitku vinylov, skoro sme neprešli na kontrole. Už ich ani nemám kam dávať, ale reálne ich počúvam, nie že si ich nakúpim a nič. Strašne ma to inšpiruje a baví a milujem to praskanie a baví ma ten pocit, že tá platňa je vo veľa prípadoch jediný zdroj tej myšlienky. Sú na nej veci, ktoré nenájdete na žiadnych internetových streamingových službách, len na tom vinyle. To ma hrozne fascinuje,“ podotkol 22-ročný rodák z Liptovského Mikuláša, podľa ktorého majú gramofóny zároveň najlepší zvuk.

„Gramofón je štýlový a ocenia ho všetci audiofili. Dokonca mám pocit, že sa teraz vracia do módy. Robil som si nedávno medzi kamarátmi taký malý prieskum a vyšlo najavo, že väčšina z nich má doma miesto CD prehrávača gramofón. Už ani notebooky často nemajú CD-rom,“ podotkol Harich, ktorý si na margo svojej vášne pred pár dňami urobil radosť a pokrstil v Prahe i vlastnú vinylovú dosku. „Ešte stále mám kruhy pod očami z toho koncertu. Je to pre mňa veľká vec. Strašne som chcel vinylovú dosku a konečne sa mi to splnilo,“ poznamenal.

A aby toho nebolo málo, vydal sympatický spevák svoj najnovší album Mapy (2017) aj na kazetách. „Ja asi ako jediný interpret v Čechách a na Slovensku robím také veci, nikto dnes totiž nemá kazeťák, ale nevadí. Mám to doma uskladnené a keď si to kúpi päť ľudí, nech si to kúpia. Nech majú tú možnosť. Ja som trošku taký pacient,“ zasmial sa.

- - Inzercia - -