Dnes je utorok, 19.marec 2019, meniny má: Jozef
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mesto dá príspevok na projekt o zrážkovej vode

máj 21, 2018 - 09:49
Hlavné mesto SR Bratislava aj v tomto roku poskytne finančný príspevok na malé projekty udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou.

Aj tento rok sa môžu záujemcovia uchádzať o finančnú podporu do výšky 50-percent preinvestovaných nákladov, maximálne do 1 000 eur. 

Grantová schéma pomáha projektami adaptovať životné prostredie na meniacu sa klímu. Strategické dokumenty hlavného mesta, akými je najmä Stratégia adaptácie a Akčný plán adaptácie na nepriaznivé prejavy zmeny klímy na území Bratislavy v rokoch 2017 až 2020, varujú pred horúčavami, suchom a ďalšími extrémnymi prejavmi počasia. Zdôrazňujú tiež potrebu robiť opatrenia, ktoré pomôžu znížiť riziká, ktoré s tým súvisia.

Podľa Zuzany Onufer schémou hlavné mesto podporuje spoluprácu s občanmi v zmysle prístupu smart city, rozvoja Bratislavy ako rozumného mesta. „Rozumné hospodárenie s vodou, vrátane tej zrážkovej, je jedným z príkladov smart riešení. Napríklad, zachytením zrážkovej vody zo strechy domu do zberných nádob a jej využitím na polievanie občania šetria pitnú vodu,“ spomenula hovorkyňa hlavného mesta. „Ak umožníme zrážkovej vode vsiaknuť v mieste dopadu, zabezpečíme tak ochladzovanie okolitého vzduchu pri jej vyparovaní, čo je vítané najmä počas horúcich letných mesiacov,“ doplnila s tým, že tento chladiaci efekt môžu občania dosiahnuť napríklad výmenou vode nepriepustných povrchov za priepustné, či zelenými strechami a fasádami.

Výzva na predkladanie žiadostí o finančný príspevok na úhradu nákladov súvisiacich s udržateľným hospodárením so zrážkovou vodou platí najneskôr do 30. septembra tohto roka alebo do vyčerpania rozpočtovaných finančných prostriedkov. Bližšie informácie nájdu záujemcovia na na webovej stránke hlavného mesta v sekcii pre Grantovú schému na predkladanie žiadostí pre podporu malých projektov trvalo udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou. V rokoch 2016 a 2017 podporil mesto 26 žiadostí v celkovej sume približne 20 000 eur.

- - Inzercia - -