Dnes je utorok, 19.marec 2019, meniny má: Jozef
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Šéfka nordic walkingu Lucia Okoličányová: Začnime viac chodiť!

máj 22, 2018 - 09:45
Začnime viac chodiť, odporúča oceňovaná inštruktorka a zakladateľka Slovenskej asociácie nordic walking na Slovensku, Lucia Okoličányová, ktorá pred pár dňami pokrstila svoju publikáciu Moderný nordic walking.

V knihe Lucia zúročila niekoľkoročné skúsenosti s touto ozdravno-športovou aktivitou. Výsledkom je unikátna, zrozumiteľne napísaná praktická príručka o nordic walkingu s množstvom rád z praxe, ktorú v bratislavskom Martinuse pokrstili moderátorky a walkerky Soňa Müllerová a Vera Wisterová.

Nordic walking na Slovensku zaznamenáva veľký boom

Ozdravno – pohybová aktivita má u nás stále viac fanúšikov, čím nás pomaly zaraďuje medzi walkingové veľmoci. Ako správne walkovať zhrnula uznávaná zakladateľka Slovenskej asociácie nordic walking Lucia Okoličányová v knihe Moderný nordic walking. Kráčame za zdravím, ktorá je momentálne v rebríčku TOP 10 predajnosti v sieti kníkupectiev Martinus.

"Kniha o nordic walkingu na slovenskom trhu úplne absentovala. Premýšľala som o jej napísaní už roky. Prvý impulz som dostala od našich akreditovaných inštruktorov, ktorí potrebovali komplexnú príručku na výučbu nordicu, vrátane podrobných fotografií. Pri písaní som si uvedomila, že knihu píšem zrozumiteľným jazykom a mohla by sa zísť aj začiatočníkom a tiež pokročilým walkerom a inštruktorom," hovorí Lucia Okoličányová.

nw002.jpg

Foto: 
Martina Cimermanová

Pokrstili ju Soňa Müllerová a Vera Wisterová

„Lucia je moja kamarátka vyše 20 rokov. Vždy som ju obdivovala za jej energiu a ako dokázala spájať ľudí a prinášať nové veci. Som jej vďačná, že som práve vďaka nej mohla objaviť nordic walking. A teraz ho vďaka knižke môžu objavovať aj ďalší ľudia. Nepoznám iný šport, ktorý je tak univerzálny, otvorený všetkým vekovým a váhovým kategóriám, ako práve nordic walking. Knihe želám, aby čo najviac ľudí objavilo čaro chodenia s paličkami v prírode a robili tak niečo pre svoje telo a dušu. Čím viac spokojných ľudí, tým bude na svete lepšie,“ neskrývala radosť Vera Wisterová.

nw006.jpg

Foto: 
Martina Cimermanová

„Tak ako mňa inšpirovala Lucia a táto športová aktivita, tak si želám, aby kniha inšpirovala čo najviac ľudí, aby sa pridali a vyskúšali nordic walking. Aby ich zasiahli všetky skvelé zdravotné benefity. Aby nás bolo čo najviac, ktorí budeme kráčať týmto smerom. Každý pohyb je dobrý a keď človeka ešte k tomu aj baví, je to ideálne,“ zaželala Soňa Müllerová.

Podporil ju aj Braňo Kostka

Luciu prišli na krst podporiť hudobník Braňo Kostka, inštruktori z celého Slovenska a nadšenci nordic walkingu. Ozdravno – pohybová aktivita má u nás stále viac fanúšikov. Na svete nordicwalkuje vyše 15 miliónov ľudí. „Chôdzu vnímam ako najprirodzenejší, tým pádom aj najzdravší pohyb človeka a je výborné, že jej holduje stále viac a viac ľudí. Navyše pri nordic walkingu sa zapájajú takmer všetky svaly tela, takže postupne určite každý pocíti priaznivé účinky na zdravie, kondíciu a energiu,“ konštatuje Matej Tóth, majster sveta a olympijský víťaz v chôdzi.

nw001.jpg

Foto: 
Martina Cimermanová

Nordic walking má u nás už päť rokov pod palcom Slovenská asociácia nordic walking, z ktorej si berú príklad aj okolité štáty. Prezidentka Lucia Okoličányová založila asociáciu v roku 2013 a odvtedy sa jej podarilo vybudovať po celom Slovensku dokonalú sieť akreditovaných inštruktorov. Asociácia školí pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu a Slovenskej komory fyzioterapeutov.

Najzdravšia ozdravno – športová aktivita nordic walking zahŕňa pohyb vyše 650 svalov v organizme, čo je takmer 90 percent. „Pravidelnou chôdzou so špeciálnymi palicami vieme získať mnoho zdravotných benefitov v oblasti kardiovaskulárnych chorôb, chôrob pohybového aparátu, poruchách nervového systému, psychického systému, obezite a mnoho iných,“ vysvetľuje Lucia Okoličányová, prezidentka Slovenskej asociácie nordic walking. 

nw011.jpg

Foto: 
Martina Cimermanová

O autorke

Lucia Okoličányová sa narodila v Bratislave v hokejovej rodine. Vyrastala na zimnom štadióne a od troch rokov sa venovala športu, najprv gymnastike, potom tenisu a basketbalu. Vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení, kde získala doktorát z grafiky. Neskôr na VŠVU pôsobila ako prorektorka. V roku 2013 založila Slovenskú asociáciu nordic walking a stala sa jej prezidentkou. Je národná trénerka nordic walkingu. V rokoch 2015 a 2017 ju vyhodnotili na medzinárodnom kongrese nordic walkingu ako inštruktorku s najlepšou technikou na svete.

- - Inzercia - -