Dnes je streda, 27.máj 2020, meniny má: Iveta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Problém zvaný atopická pokožka: Ako zjemniť jej nepríjemné prejavy?

máj 30, 2018 - 19:28
Prejavy atopickej či veľmi citlivej pokožky často prinášajú mnoho problémov. Našťastie existuje pár typov ako bojovať alebo aspoň zjemniť nepríjemné prejavy takéhoto druhu pokožky.
Atopická či veľmi citlivá pokožka prináša pacientovi často nepríjemnosti. Niekedy sa tiež hovorí o intolerancií pleti. Pacient môže mať problémy so znášanlivosťou bežných prostriedkov určených na hygienu alebo s kozmetickými prípravkami dekoratívnej rady. Pre atopiu je typické, že aj v bezpríznakovom období reaguje imunitný systém stále zápalovo.

Nezaťažujte zbytočne pokožku

 
Atopická či veľmi citlivá pokožka prináša pacientovi často nepríjemnosti. Niekedy sa tiež hovorí o intolerancií pleti. Pacient môže mať problémy so znášanlivosťou bežných prostriedkov určených na hygienu alebo s kozmetickými prípravkami dekoratívnej rady. Pre atopiu je typické, že aj v bezpríznakovom období reaguje imunitný systém stále zápalovo. Hneď ako sa kožná bariéra zaťaží iba o trochu viac ako znesie, dochádza k manifestácií choroby – ekzému alebo sa objaví svrbenie a rozvoj kožných problémov pokračuje.
 

Zistite, čo je spúšťačom

 
Dôležité je včas spoznať ako konkrétna osoba reaguje.  Aj mierne sklony k atopickému ekzému, ktoré sa objavili v detstve, by mal pacient rešpektovať a ku svojej koži sa podľa aj toho správať. Pokiaľ sa objavia jasné znaky kontaktnej alergie, malo by nasledovať vyšetrenie, ktoré vyvolávajúcu príčinu potvrdí. Eliminácia kontaktu s látkou, ktorá je za ekzém tohto typu zodpovedná je jediným možným riešením.
 

Pozor na konzervanty a parfumácie

 
Koža atopikov má predovšetkým oslabenú bariérovú funkciu a má tiež výraznejší sklon k suchosti. Celá starostlivosť by mala smerovať k posilneniu kožnej bariéry a udržaní optimálnej hydratácie. Hygienické prostriedky a premazávanie pokožky, ktorí je suchá so sklonom k torbe trhliniek hrá pri prevencií rozvoja atopickej dermatitídy veľmi dôležitú úlohu. Pre túto starostlivosť dávame prednosť prípravkom bez konzervantov a parfumácií a taktiež bez zbytočných prísad, ktoré by mohli vyvolať neskoršiu kontaktnú alergickú reakciu.
 

Pozor na kozmetiku a potraviny

 
U atopickej pokožky sa nevypláca experimentovať. Prípravky na ňu dostupné v lekárňach na lekársky predpis, ale rovnako sú aj voľno predajné. Nielen prostredníctvom kože sa môžu dostávať alergény do styku s imunitným systémom. Napríklad bielkoviny z kravského mlieka sú v detskom veku rovnako považované za významný alergén, ktorý môže vyvolávať negatívnu reakciu u malého pacienta. Kojenie sa preto zdá z hľadiska prevencie za veľmi dôležité.

- - Inzercia - -