Dnes je štvrtok, 16.júl 2020, meniny má: Drahomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Deň kroja sa blíži. V akom ľudovom odeve prídete?

august 22, 2019 - 08:00
V súčasnosti sme svedkami toho, že kroje zažívajú svoju renesanciu. Sú predmetom záujmu zberateľov, módnych tvorcov, výtvarníkov i početných priaznivcov folklóru. K šíreniu informácií o krojoch prispievajú nové vizuálne technológie, sociálne siete, ale i podujatia, ktoré pre vás pripravujeme i my.

Podpoľanie. Tento nádherný vrchársky kraj sa zvykne označovať za kolísku slovenskej ľudovej kultúry. Celkový obraz o kraji dotvárajú rozsiahle lazy spojené so salašníctvom, baníctvo, čipkárstvo či nezabudnuteľná architektúra.

Ornamenty, party, pestrosť

Typickým symbolom Podpoľania sa stal Detvan s vlasmi spletenými do vrkôčikov a s fujarou v ruke. Tento unikátny hudobný nástroj je i súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO. Čaro Podpoľania zvýrazňujú nádherné kroje, ktoré sú rovnako jeho pýchou. Ženy ich od nepamäti zdobili ornamentmi vyšívanými háčikom, tzv. krivou ihlou. Bohato zdobené party na hlavách neviest vedeli vyrobiť iba tie najzručnejšie ženy.

Mužské košele - v Detve nezvyčajne krátke, sú opradené mnohými zaujímavými historkami. Podnes sa svadobčania vozia na vozoch ťahaných koňmi, vyparádení v krojoch, ktoré nechýbajú azda v žiadnej domácnosti. Neďaleké známe banícke lokality Špania Dolina a Staré Hory boli zas preslávené čipkárske strediská. Jemné paličkované čipky predávali podomoví obchodníci až za hranicami Uhorska. Podpoľanie dnes patrí k najsvoráznejším a najživším folklórnym regiónom Slovenska.

Účastníci v krojoch počas 38. ročník medzinárodného folklórneho festivalu s názvom Cassovia Folkfest 2019. Účastníci sa pokúsili o siedmy ustanovujúci slovenský rekord v počte sústredených kruhov pri tancovaní kruhového ľudového tanca - karička.

Výnimočné podujatie Deň kroja 2019 sa blíži. Budete tam s nami tiež? :-)

Zdroj foto: SITA

Informácie pochádzajú z publikácie Kroje Slovenska (autori: Zuzana Beňušková, Jana Kucbeľová a Peter Brenkus)

- - Inzercia - -