Dnes je pondelok, 18.január 2021, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Prieskumy prezradili, aký typ nákupu pred Vianocami uprednostňujeme

december 03, 2019 - 16:00
Blížiaca sa vianočná sezóna je spojená s nákupom darčekov pre našich blízkych. Známy internetový portál preto vytvoril prieskum, ktorý sa primárne zameriava na spôsob nakupovania, výber produktov a investované financie.
Foto: 

“Nás zaujíma, ako premýšľajú naši potenciálni zákazníci pri výbere darčeka pre svojich blízkych,” hovorí generálny riaditeľ ZľavaDňa Martin Rákovský. Dotazníka sa zúčastnilo 3442 respondentov a prevažovali najmä ženy v percentuálnom zastúpení 76 %. Prevládalo vekové rozloženie od 35 do 50 rokov, zastúpené 40 % opýtaných. Najmenej zastúpená bola skupina vo veku od 18 do 24, tvorilo ju iba 6 %.

Produkty prevládajú nad službami

Z prieskumu vyplýva, že až 62 % zodpovedaných uprednostnilo v celkovom vyhodnotení kúpu produktov nad službami ako sú dovolenka, masáž a iné. Najčastejšie darujú praktické veci, zatiaľ čo peniazom sa snažia vyhýbať - tie tvoria iba 8 %. Pre deti si rodičia vyberajú zväčša knihy a praktické veci ako oblečenie, ktoré tvoria dohromady 58 %. Nevynechali ani elektroniku a rôzne edukatívne a interaktívne hračky, predstavujúce takmer 20 %.

Pre mladších či starších rodičov si svoje deti v rôznom vekovom rozložení vyberajú zväčša darčekové poukazy (dovolenka a rôzne služby), ktoré tvoria až 58 %. Elektroniku volí iba 8 % opýtaných. To isté platí aj pri výbere darčeka pre starých rodičov, kde sú darčekové poukazy zastúpené 28 % a hneď za nimi nasleduje kozmetika a knihy. Pri voľbe darčeka pre starých rodičov nájdeme aj rôzne výživové doplnky a zdravotnícke pomôcky.

Investované financie

Opýtaní míňajú na kúpu darčeka pre jednotlivca v priemere 10 až 50 € v percentuálnom zastúpení až 50 %. 50 až 100 € minie na jednotlivca 39 % opýtaných, rozmedzie medzi 100 až 500 € volí 9 %. Celkové financie vložené na kúpu darčekov prevládajú medzi 100 až 500 €, ktoré tvoria dohromady 74 %. Viac ako 500 € míňa celkovo na darčeky 14 % respondentov.

Nechávajú si Slováci nákup darčekov na poslednú chvíľu?

Odpoveď znie nie, nenechávajú. Až 65 % opýtaných nakupuje darčeky približne 2 až 3 mesiace pred Vianocami. Zvyšných 26 % necháva výber darčekov na posledný mesiac, zatiaľ čo 8 % nakupuje počas roka - najmä ak ich zaujme konkrétny produkt a vedia, že jeho kúpa blízkeho poteší. Na balení darčekov si nechávajú Slováci záležať, až 63 % ich balí osobne, zatiaľ čo zvyšok respondentov ich necháva v taškách, ktoré dostanú k nákupu alebo ich prebalia do darčekovej tašky.

- - Inzercia - -