Dnes je sobota, 24.august 2019, meniny má: Bartolomej
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Dúbravka aj v novembri organizuje hromadné darovanie krvi

november 05, 2018 - 13:34
Bratislavská mestská časť Dúbravka organizuje aj v novembri hromadné darovanie krvi. Mestská časť o tom informuje na svojej oficiálnej internetovej stránke s tým, že hromadný odber bude 15. novembra o 8:00 v Kultúrnom centre Fontána na Ožvoldíkovej za Obchodným domom Saratov. Vedenie mestskej časti ho organizuje v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR.

Národná transfúzna služba odporúča večer pred odberom a aj ráno piť čo najviac tekutín a večer zjesť len niečo ľahšie, diétnejšie. Pred odberom si dať napríklad pečivo, med, ovocie či zeleninu. Pravidelní darcovia môžu darovať krv do veku 65 rokov a interval darovania pre mužov je každé tri mesiace a pre ženy každé štyri. Záujemcovia si musia priniesť občiansky preukaz a kartičku poistenca.

Národná transfúzna služba na svojej oficiálnej webovej stránke informuje, že približne 180-tisíc transfúznych jednotiek červených krviniek každoročne spotrebujú iba na Slovensku. Krv potrebujú obete úrazov a nehôd, ľudia, ktorí chodia na operácie, pacienti, ktorí sa liečia na leukémiu, na nádorové ochorenia i na ochorenia krvných buniek. Celosvetovo za jeden rok pacientom podajú viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek. Darcom krvi môže byť každý zdravý človek od 18 do 60 rokov, s minimálnou hmotnosťou 50 kg. Množstvo odobratej krvi (400 – 450 ml) je pre darcu neškodné. Objem krvnej straty sa doplní do 24 hodín, strata červených krviniek za dva týždne, strata železa za dva mesiace.

- - Inzercia - -