Dnes je štvrtok, 27.jún 2019, meniny má: Ladislav, Ladislava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mojou prioritou sú ľudia

apríl 20, 2010 - 16:27
Od 23. decembra minulého roku má Bratislavský samosprávny kraj nového župana – Pavla Freša. Aké sú jeho prvé skúsenosti, priority a predstavy do budúcnosti nám priblížil v nasledujúcom rozhovore.
Pán predseda, aká bola vaša motivácia uchádzať sa o tento post?
Ako poslanec NR SR som prichádzal do styku s mnohými problémami, hlavne v bratislavskom kraji, ale aj na celom území Slovenska. Podával som množstvo návrhov ako ich riešiť a považoval som preto za zmysluplné uchádzať sa o dôveru voličov v priamych voľbách. Bola to jedna politická púť s cieľom, aby ľudia uvrerili programu, ktorý sme reprezentovali a riešeniam, ktoré sme prinášali. Šli sme priamo medzi ľudí, opakovane sme počas roka navštevovali každú jednu obec a to je vlastne to, čo nám umožnilo tieto voľby vyhrať.

Ako vnímate miesto župy v systéme samosprávy?
Veľmi vysoko, nakoľko ide o najvyššiu regionálnu samosprávu, v ktorej vidím najmä dva silné body. Musí zastupovať všetkých ľudí, ktorí na jej území žijú a musí mimoriadne nadštandardne a v nesmiernej zhode spolupracovať s miestnymi samosprávami, so starostami a primátormi. Som presvedčný, že keď je zhoda medzi tým, čo chcú obyvatelia, samospráva a župan, tak takýto aktívny prístup nemôže mať žiadnu bariéru.

Jednou z priorít vášho volebného programu bola realizácia cyklomosta spájajúceho Devínsku Novú Ves s rakúskym Schlosshoffom. Čo pre vás táto stavba znamená?
Má pre mňa má dva rozmery. Ten prvý cítim rovnako ako každý človek v tomto kraji a to, že ide o hraničný most. Nie je to tak dávno, čo tu bola železná opona, v tomto regióne, na rieke Morave zvlášť surová. Ostnaté drôty ako v koncentračnom tábore, pohraničníci so psami, skrátka komunistický láger. Po páde tejto opony sa malo automaticky pristúpiť k výstavbe mostov na ktoré boli tunajší ľudia zvyknutí po stáročia. Žiaľ, za dvadsať rokov sa tak nestalo. Myslím, že naozaj nastal čas urobiť v tomto prielom. Raz a navždy pochovať aj posledné dedičstvo železnej opony a vrátiť veci do prirodzeného stavu bytia. Prepojiť tento región s Dolným Rakúskom a prinavrátiť mu jeho historickú identitu. Verím, že po výstavbe tohto cyklomosta sa budú v budúcnosti realizovať aj ďalšie mostné prepojenia na rieke Morave.

Aká je vaša predstava fungovania župy po štyroch rokoch, v závere tohto volebného obdobia?
Verím, že to bude zastupiteľstvo, na ktoré sa budú s dôverou obracať ľudia celého kraja a župa bude aktívne vstupovať do projektov a problémov obyvateľov žijúcich na tomto území. Župu vidím ako miesto, ktoré rieši problémy a je lídrom v projektoch najmä v oblasti vzdelávania, sociálnych vecí, športu a turistiky. Som presvedčený, že to bude fungujúca, aktívna samospráva, ktorá zveľadí celý tento kraj.

Autor: Katarína Hanzelová

- - Inzercia - -