Dnes je piatok, 25.máj 2018, meniny má: Urban
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Ideálna dovolenka podľa vášho znamenia!

júl 08, 2010 - 13:05
Listujete v katalógoch cestovných kancelárií, prezeráte si cestovateľské stránky na internete a napriek tomu, že leto je už, aspoň podľa kalendára, v plnom prúde, nemáte vybratú dovolenku? Skúste to tento rok inak a vyberte si ideálny oddych podľa svojho znamenia.

BARAN (21. 3. – 20. 4.)
Vaša ideálna dovolenka musí spĺňať dve kritériá – byť nabitá energiou a byť v spoločnosti priateľov. Milujete zábavu, pohyb, aktívny odpočinok, dlhé prechádzky, šport, najlepšie nejaký spojený s vodou. Vyberte sa tam, kde sa nikdy nechodí spať, kde môžete hýriť a tancovať na diskotéke od večera do rána a od rána do večera, alebo na miesta, kde sa dajú robiť dlhé turistické výlety.
Tip za hranicami:
New York – Toto mesto nikdy nespí a dvojnásobne to platí pre Manhattan. Ak máte viac ako dvadsaťjeden rokov, môžete tancovať do rána v úžasných nočných kluboch. A keď sa vyspíte, vydať sa na dlhú prechádzku do Central parku.

BÝK (21. 4. – 20. 5.)
Nerobí vám problém prispôsobiť sa dovolenkovému snu partnera, ale keď môžete cieľ vyberať vy, určite to nebudú preľudnené miesta. Vaším strašiakom je preplnená pláž s otravnými susedmi a smaženie sa na slnku. K dokonalému oddychu potrebujete vidiek, domáci penzión s dobrou stravou, aby ste každý deň ochutnali nejakú miestnu špecialitu, pokoj a voňajúce lúky a lesy.
Tip za hranicami:
Provensalsko – po Paríži podľa mnohých najkrajšia oblasť Francúzska, to je vôňa levandule a olív, kúzlo malých dediniek, historických pamiatok a lahodného vína.

BLÍŽENCI (21. 5. – 21. 6.)
Keď zavriete oči, vidíte pred sebou dovolenku ako z romantického filmu – spoločnosť príjemných ľudí, komfort, krásne prestreté jedlo s prekvapivým naaranžovaním, vychladené šampanské s jahodami. A v tom prichádza hviezda večera, vy, aby ste na terase pri zapadajúcom slnku tancovali až do polnoci.
Tip na Slovensku:
Piešťany – príjemné prostredie, liečivú vodu aj bahno najznámejších slovenských kúpeľov vyhľadávajú hostia z celého sveta. Je to ideálne miesto na relax, načerpanie novej energie, nájdenie životnej harmónie. Po príjemných procedúrach v priebehu dňa sa môžete večer nahodiť do spoločenských šiat a vyraziť na atraktívne kultúrne podujatia. Ak budete mať šťastie, možno stretnete aj hviezdu – už tu boli Claudia Cardinale aj Claudia Schiffer.

RAK (22. 6. – 22. 7.)
Zbožňujete vodu, ťahá vás to všade tam, kde sa dá do sýtosti zaplávať, potápať sa, šnorchlovať, preháňať sa na vodných skútroch, vyblázniť sa v aquaparku. Ako rodený cestovateľ potrebujete nielen ležať na pláži, ale aj objavovať nové miesta, zažiť dobrodružstvo, hľadať poklad, vyzerať pirátov, objavovať históriu. A dovolenka je pre vás dokonalá vtedy, ak sa večer môžete po pláži prechádzať s niekým milovaným.
Tip za hranicami:
Skryté zátoky a pláže Jadranu – objavíte ich, keď si prenajmete plachetnicu – s kapitánom alebo bez – a každý deň strávite na inej opustenej pláži a večer v útulnej prístavnej krčmičke.

LEV (23. 7. – 23. 8.)
Neberiete nič iné, len luxusnú dovolenku. Pláže Chorvátska, Talianska, Španielska, Bulharska? To nie je nič pre vás – vy chcete do dovolenkového cieľa letieť niekoľko hodín a ubytovať sa v luxusnom hoteli. Keď už ste obetovali svoj čas a peniaze – nech je o čom rozprávať priateľom. Chcete na vlastnej koži zažiť atmosféru miestnych trhov, ochutnať špeciality, vylihovať lenivo na slniečku na upravenej pláži a popíjať miešané nápoje.
Tip za hranicami:
Dubaj v Spojených arabských emirátoch – výnimočné mesto, ktoré vás očarí kontrastmi. Na jednej strane púšť, oázy, ťavy, orientálne trhoviská a na druhej strane najmodernejšie architektonické stavby, ktoré vyrážajú dych.

PANNA (24. 8. – 23. 9.)
Svoje organizačné schopnosti chcete prejavovať aj na dovolenke. Láka vás spoznávať nové miesta, ale všetko musíte mať dobre naplánované. Najlepšie si oddýchnete pri potulkách po horách, kde je ticho a pokoj na usporiadanie myšlienok. Bez reptania budete na dovolenke tiež zliezať jeden kopec za druhým. A prečo? No predsa kvôli tomu výhľadu do údolia.
Tip na Slovensku:
Slovenský raj – ak hľadáte miesto, kde si usporiadate svoje myšlienky, čo môže byť lepšie ako „raj“? Nikde na Slovensku nenájdete viac roklín, vodopádov, najhlbší jaskynný systém, rôzne kamenné útvary, nádhernú faunu aj flóru ako tu. V Slovenskom raji je niekoľko národných prírodných rezervácií a prírodných pamiatok s množstvom náučných chodníkov. Zdatní turisti majú možnosť vybrať sa na dlhšiu a náročnejšiu túru.  

VÁHY (24. 9. – 23. 10.)
Preboha, len žiadny šport na dovolenke, nech vás nikto nenúti zbaliť si do batožiny tenisky. Dovolenka, to sú predsa dlhé letné šaty, topánky na vysokých opätkoch a romantika na opustenej pláži, keď počuť len šum mora a vidieť odraz hviezd na hladine. Vyrážate za hranice všedných dní aj preto, aby ste spoznali nových známych, zažili prekvapenie – ale príjemné. Vaše citlivé znamenie chce načerpať energiu v harmonickom prostredí.
Tip za hranicami:
Cyprus je tá najlepšia destinácia, ak milujete nádherné čisté pláže, teplé more a romantické príbehy o láske. Podľa povesti sa tu z morskej peny zrodila bohyňa lásky a krásy Afrodita. Keď ho navštívite, zistíte, že krajšie miesto ste si vybrať nemohli...

ŠKORPIÓN (24. 10. – 22. 11.)

Na dovolenke túžite vypnúť a prežiť milostné dobrodružstvo. Ruku na srdce, ste veľký pôžitkár a bez flirtu by sa vám dovolenka ani nerátala. A vlastne ani bez gastronomických zážitkov, kvalitného vína a istej dávky nadštandardných služieb. Hovoríte si, že žijete len raz, čo tam po peniazoch?
Tip na Slovensku:
Vínne cesty – Pre vás ako veľkého pôžitkára by sa určite rátala dovolenka spojená s poznávaním slovenských vínnych ciest. Môžete sa vybrať Malokarpatskou vínnou cestou, Vínnou cestou Záhorie či na východnom Slovensku Tokajskou vínnou cestou.  

STRELEC (23. 11. – 21. 12.)
S vami sa na dovolenke nedá nudiť – idete kamkoľvek, s kýmkoľvek, len nech sa tam niečo deje. Žiadna dovolenka na jednej pláži, v jednom hoteli s jedlom v jednej reštaurácii. Ako aktívny človek nepovažujete dovolenku za odpočinok a pri jej kúpe sa pýtate – čo sa tam dá robiť? Plávať, potápať sa, hrať golf, tenis,? Úžasné, to beriem! Milujete prírodu a nevyhýbate sa jej ani na dovolenke.
Tip na Slovensku:
Tále –  Ponúkajú vo svojom okolí pre každého niečo. Pre golfistov osemnásťjamkové ihrisko, pre nadšencov turistiky túry po hrebeňoch Nízkych Tatier, pre milovníkov techniky a prírody jazdu Čiernohronskou železničkou a návštevu Lesníckeho skanzenu v Čiernom Balogu a pre milovníkov adrenalínových zážitkov splav Hrona či let balónom.

KOZOROŽEC (22. 12. – 20. 1. )
Oddych si predstavujete ďaleko od hlučného davu, chcete ho stráviť v prírode, spoznávať exotické rastliny aj živočíchy, fotografovať... Milujete pohyb na čerstvom vzduchu, nerobí vám problém šliapať do kopca – najlepšie v nejakom národnom parku, morskom akváriu či na safari – podľa toho, ako vám to dovolí peňaženka. Blízki s vami radi chodia na dovolenku, lebo ich do ničoho nenútite, ale vždy im pripravíte dovolenku, na akú sa nezabúda.
Tip za hranicami:
Oceanárium v Budapešti – Prejdite sa jedenásť metrov dlhým skleným vyhliadkovým tunelom v žraločom akváriu, obdivujte prales so skutočnou tropickou klímou. Keď na zvieratá – aligátory, opice, hady, jaštery, exotické vtáctvo – začne padať tropický dážď, zázračne ožijú. Ako? To treba vidieť a počuť.

VODNÁR (21. 1. – 19. 2.)

Milujete hudbu, kultúru, umenie a keby ste počas dovolenky neabsolvovali aspoň jednu návštevu múzea, nerátala by sa vám. Ideálny oddych, ktorý vás nabije do ďalších dní, prežijete v kultúrnych metropolách, ktoré aj cez leto ponúkajú napríklad koncerty pod holým nebom či výstavy na netradičných miestach. Len si nezabudnite so sebou zobrať rovnakého nadšenca, aby ste mali s kým o zážitkoch diskutovať.
Tip na Slovensku:
Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach – Ešte ste naživo nevideli diela tohto excentrického umelca, ktorý si podmanil Ameriku? V takom prípade sa vyberte na východ Slovenska do tohto výnimočného múzea Andyho Warhola a zistite, že aj plechovky Campbellových polievok môžu byť krásne. A pozrite si aj metropoly východu – Prešov a Košice.

RYBY (20. 2. – 20. 3.)
Pláže, obzor s plachetnicami – na to sa tešíte celý rok. Neprekáža vám stráviť aj celú dovolenku v tieni stromov, s pohľadom upretým do diaľky. Ak to niekto zorganizuje, s rovnakým nadšením sa pridáte k skupinke, čo sa vydala objavovať miestnu históriu a pamiatky či ochutnať vychýrenú domácu špecialitu. Na dovolenke milujete najmä to stíšenie z hektického pracovného tempa.
Tip na Slovensku:
Liptovská Mara a Havránok – Keď milujete vodu, kam inam sa vybrať než k „slovenskému moru“ – k najväčšej vodnej nádrži u nás – na Liptovskú Maru. Má až 22 štvorcových  kilometrov a keď privriete oči, budete si naozaj pripadať ako pri mori, dokonca sa môžete povoziť na lodi a oddýchnuť si na ostrove Ratkovie, kde je arborétum. A potom vyraziť za históriou do neďalekého archeologického múzea Havránok a obdivovať zrekonštruované objekty keltskej kultúry a stredoveký hrádok.

Autor: ZUZANA LAJDOVÁ
Foto: Shutterstock, archív

- - Inzercia - -