Dnes je piatok, 13.december 2019, meniny má: Lucia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Verejnosť môže sledovať putovanie bocianov do Afriky

august 28, 2013 - 14:52
Ornitológovia spolu s verejnosťou môžu tento rok nahliadnuť do života a putovania bocianov do ďalekej Afriky, a to prostredníctvom malých batôžtekov s vysielačkami na chrbte bocianov, informoval o tom hovorca organizácie SOS/BirdLife Ján Gúgh.
Svojou prvou púťou záujemcov povedú súrodenci z Kunovej Teplice a bocianí junior zo Silickej Jablonice. "V týchto dňoch majú bociany za sebou niekoľko tisíc kilometrov a dosahujú africké zimoviská v Čade," priblížil. Neustále aktualizované informácie o putovaní bocianov sa nachádzajú TU.
 
Migrácia vtáctva je fenomén, ktorý ľudí podľa Gúgha oddávna fascinuje. Naším najznámejším druhom, ktorý putuje na veľké vzdialenosti, je bocian biely. Spojené rodiny bocianov je možné vidieť po vyletení z hniezd na lúkach a poliach. Pridávajú sa k nim aj bociany z okolitých krajín a v kŕdľoch migrujú naším územím postupne na juh. Kŕdle sa postupne spájajú a vznikajú pozoruhodné migračné zoskupenia, ktoré vídať na juhu Európy. "Málokto má šťastie sledovať tisícové kŕdle bocianov preletovať cez Istanbul alebo kŕdle zimujúcich bocianov na vzdialených afrických savanách," poznamenal. 
 
Bocianí súrodenci z Kunovej Teplice a bocian zo Silickej Jablonice sú ďalšími vtáčími maratóncami, ktorí nám umožnia nahliadnuť do priebehu migrácie a zimovania. Bociany pochádzajúce z Gemeru dostali mená po významných historických osobnostiach regiónu. "Mená sme vyberali z rodu Andrássyovcov. Bociany v hniezde v Kunovej Teplici vychovali jedného samčeka a tri samičky. Dostali mená Eman (Emanuel), Gabriella, Natália a Karolína. Bocian zo Silickej Jablonice sa volá Alexander," informoval Ján Gúgh. Mladé bociany dostali vysielačky začiatkom júla. Takmer celý júl sa vyskytovali v hniezde a posledný júlový deň opustili svoje hniezdisko. Po tomto dni nastali zaujímavé udalosti v živote bocianej rodiny. Rodičia zotrvali naďalej v hniezde, ako to je u bocianov celkom bežné. Mláďatá sa ešte dva dni držali spolu, ale na tretí deň sa vybrali rôznymi cestami. Gabriella preletela na sever do Poľska, kde po štyroch dňoch po vyletení z hniezda utrpela vážny úraz, keď narazila do drôtov vedenia vysokého napätia. Eman zotrval na Slovensku a Natália s Karolínou sa vybrali na juh, kde sa po dvoch dňoch v Maďarsku aj ich cesty rozišli, aby sa následne opäť ich kŕdle spojili v Egypte. Eman migruje Tureckom, kam sa vrátil po niekoľkodňovom pobyte na ostrove Lesbos. Karolína sa nachádza na Sinajskom polostrove pri Sharm el-Sheikhu. Natália a Alexander prekonali Egypt údolím Nílu, preleteli Asuánsku priehradu a dorazili na svoje zimoviská v Čade. Bociany prekonali takmer šesťtisíc kilometrov za necelé tri týždne. 
 
"Na bociany biele striehne počas migrácie množstvo nástrah. Ako sme sa presvedčili aj tento rok, jednou z najhrozivejších sú elektrické vedenia, na ktorých sa bociany zabíjajú v dôsledku nárazov alebo zásahom elektrickým prúdom," uzavrel pre agentúru koordinátor monitoringu bociana bieleho na Slovensku Miroslav Fulín. Zároveň dodal, že bociany sú aj terčom streľby a pytliactva, ako zistili minulý rok v Turecku, kde bol zastrelený bocian Bartolomej.
 
Zdroj: SITA
Foto: SITA/Diana Černáková

- - Inzercia - -