Dnes je nedeľa, 09.august 2020, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Klub novodobých alkoholičiek: Dokážete si predstaviť mesiac bez kvapky alkoholu?

október 24, 2016 - 11:20
Vždy sa hovorilo, červené víno na krvinky. Dve deci denne sú ako liek. Je to však naozaj tak? Je všadeprítomné pitie okej? Víno pri varení večere. Víno po práci, na znak toho, že už padla. Víno len tak... Aj vy si ho „idete“?

Je taká doba. Takmer všetci pijeme. Deci, dve, tri, poniektorí aj fľašu. Nevinne si nalievame pred televíziou v snahe mať „pekný večer“. Veď na tom nič nie je, alkohol sa predáva legálne v obchodoch, časy prohibície sú dávno za nami... Z obrazovky na nás vyskakujú filmy, kde sa dvojka červeného k večeri servíruje už akosi automaticky. A nielen k nej. Ženy si počas varenia nedeľného obeda nalievajú za odmenu. Z pitia alkoholu sa stal zvyk. Alebo skôr nebezpečný zlozvyk. To sa však priznáva už akosi ťažšie...

Konečne „vypnem“...

Vždy, keď prídem z práce, nalejem si pohár vína. Už nad tým ani nepremýšľam, je to stereotyp. Poviem pravdu, konečne sa uvoľním a vypnem,“ vysvetľuje Dáša, ktorá nedá na dobré víno dopustiť. Pri otázke, či sa niekedy nezamyslela nad tým, či je s jej pitím všetko v poriadku, prevráti len očami. „Nelejem do seba vodku, ani sa predsa nechcem opiť do bezvedomia. Víno je pre mňa len relax,“ tvrdí atraktívna bruneta. Takých ako ona už však bolo... „V podstate nejde o to, aký alkohol pijete, vždy je to o množstve. Kým niekomu stačia dve deci a nemá potrebu zvyšovať toto číslo, iný z dvoch deci urobí časom päť,“ hovorí terapeutka Jana Denková. A niečo na jej slovách bude, veď koľkí sa časom pochvália, že znesú viac... Otázne je, dokedy je ešte popíjanie v norme a kedy by sme sa mali zamyslieť, či náš zvyk nehraničí s diagnózou. Kým pre Dášu je pitie exkluzívneho vína relatívne v pohode, lebo nejde o lacný alkohol typický pre „bežných“ alkoholikov, psychológ Marcel Vágner má na celú vec iný názor. „Nejde o to, či pijete drahý alebo lacný alkohol, smerodajné je, čo pitím sledujete. Treba sa zamyslieť, či si nalievate len preto, že vám napríklad víno chutí, alebo čakáte na želaný stav, ktorý vám má priniesť,“ zamýšľa sa odborník. Podľa Vágnera je však alkohol v dnešných časoch oveľa nebezpečnejší ako kedysi. „Toleruje sa viac, je doslova všade. Paradoxné je, že pijú viac ženy ako muži. Kedysi to bolo naopak.

Za odmenu

Nie je tajomstvom, že dnešná doba zvlášť na ženy vyvíja neskutočný tlak. Byť krásna, úspešná, samostatná... Všetko to nás stojí nemalé úsilie. Rýchly život si vyberá svoju daň denne. Možno práve preto mnohé hľadajú relax a upokojenie od stresu práve na dne pohára. Kedysi sa s kamoškami kávičkovalo, dnes sa chodí na víno. Červený mok v decentnom pohári popri večernom pečení kuraťa alebo chystaní desiatej do školy? Žiaden problém, robia to mnohé ženy. Pardon, dámy, ktoré by ste nikdy neoznačili pojmom „alkoholička“. Jej výzor je totiž diametrálne odlišný, ako by ste čakali. Vôbec to nemusí byť strhaná chudera, z ktorej tiahne na dva metre. „Mnohé moje pacientky sú udržiavané ženy. Pestované, s vyberanými spôsobmi, na dobrých postoch. Jediný ich problém je, že našli spásu a vykúpenie v alkohole. Rodina väčšiny z nich však, paradoxne, ich alkoholizmom nijak netrpela. O deti i manžela bolo postarané, dom vždy tip-top uprataný,“ hovorí Jana Denková, ktorá má s novodobými alkoholičkami skúsenosti. „Obvykle sa to začne nevinne. Občasné nevinné popíjanie vína sa nedá označiť za závislosť. Ak však žena vypije pol litra a viac vína denne, je to na zváženie. Aj keď ide len o dva či tri poháre. A takýchto žien je v našej konzumnej spoločnosti habadej,“ zamýšľa sa psychologička Jana Denková. „Nikdy som nemala pocit, že mám problém. Že to so mnou je vážnejšie, som zistila na dovolenke. Nebolo dňa, že by som nevyrazila do baru. Môj partner bral antibiotiká, takže nepil. Ja som to však bez alkoholu nevedela vydržať. Keď sme sa kvôli pitiu začali hádať, povedala som si dosť,“ spomína Nina, ktorá začala s odvykaním od bieleho vína pomaly. „Stanovila som si, že budem piť len cez víkend. Pracovné dni som alkohol celkom vynechala. Aj tak som bola každé ráno unavená a nič sa mi nechcelo. Dnes viem celkom jasne, že to bolo vínom,“ spomína Nina na mesiace, keď celé večery doslova prepila.

Vo víne je pravda?

V mojom okolí sú desiatky žien, ktoré v pohode priznajú, že zvládnu aj fľašu vína za večer. Nevyzerajú ako alkoholičky, necítia sa ako alkoholičky. Sú podľa vás alkoholičky? Mieru máme každý inú, no to, ako je alkohol v dnešnej spoločnosti tolerovaný a rozšírený, je znepokojujúce. A to nechcem moralizovať, víno zbožňujem, najmä ružové. Práve „nevinné“ víno je však často vstupenkou do pekla. Zvyknúť si na jeho omamnú chuť a účinky je až príliš jednoduché. Pár večerov pod jeho taktovkou z nikoho alkoholika nerobí, no každý deň v jeho réžii určite nie je v poriadku. Akokoľvek sa na vec pozriete. Tak teda, nalejme si čistého vína – dokážete si predstaviť napríklad mesiac bez kvapky alkoholu?

- - Inzercia - -