Dnes je sobota, 15.august 2020, meniny má: Marcela
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Richard Rozbora radí - než zaznie gong!

január 06, 2019 - 12:00
...a odštartuje ples alebo bál. Chcete byť krásna a jedinečná? Zaujíma vás, ako a najmä čo si obliecť a neporušiť pri tom spoločenskú etiketu? Ako zachovať dekórum? Potom si určite prečítajte nasledujúce riadky, v ktorých pre vás svoje bohaté skúsenosti zhrnuli tí najpovolanejší.

Richard Rozbora BA(Hons), módny návrhár ROZBORA COUTURE, profesionál s nespočetnými domácimi a medzinárodnými skúsenosťami, člen Kráľovskej spoločnosti umení v Londýne, sa s vami v článku, pripravenom exkluzívne pre čitateľky a čitateľov Ženského webu, podelí o svoje skúsenosti s etiketou a poradí, ako na každom plese (za)žiariť. Richard Rozbora pochádza z diplomatickej rodiny. Etiketu a spoločenský protokol má preto, ako sa zvykne vravieť, v malíčku. Prinášame vám niekoľko užitočných rád o plesovej etikete a ako sa vyhnúť spoločenským prešľapom. Dočítate sa tiež, aký typ šiat sa hodí na ples, čím nič nepokazíte a naopak, čomu sa v rámci plesovej sezóny radšej vyhnúť.

Začnem otázkou, ktorá sa vzhľadom na tému očakáva. Ako znejú Vaše stylingové tipy pre dámu, ktorá sa chystá na ples prvýkrát v živote?

Dáma by si mala uvedomiť, že ide na výnimočnú udalosť a mala by sa predviesť vo svojej plnej kráse. Plesy sú vrcholom spoločenskej sezóny a samotné podujatie vyzýva k dodržiavaniu plesovej etikety a primeranému spoločenskému správaniu sa. Spoločenské udalosti typu plesy si vyžadujú jedinečné spoločenské elegantné oblečenie. Dámy, ale aj páni by mali dodržiavať plesové oblečenie - dress code - mali by spolu ladiť štýlovo, mierou slávnostnej udalosti a vhodnej upravenosti. Pri výbere plesovej róby vždy záleží, okrem typu postavy, tiež na veku, osobnosti, komforte a vkuse každej dámy. Aby ste v celkovom dojme pôsobili slávnostne a výnimočne, pri plesovej róbe dajte dôraz na strih, farbu a materiál. Dôležité je rešpektovať plesovú etiketu, rovnako aj typ plesov, na ktorých sa zúčastňujete.

A tu je už niekoľko konkrétnych odporúčaní od renomovaného módneho návrhára:

 - Plesové šaty by mali byť slávnostné a nemali by pôsobiť nudne, usadlo, samozrejme neprimerane k veku a už vôbec nie vyzývavo či prehnane ako na karneval. Šaty musia byť dlhé a mali by prekrývať špičku topánok. Také, ktoré sú vpredu skrátené, asymetrické a odhaľujú nohy, sú pre honosnú plesovú príležitosť absolútne neprijateľné. Šaty majú zvýrazniť pôvab a krásu, vyzdvihnúť a vyjadriť osobnosť každej ženy.

- Nezabudnite na vhodnú  malú večernú kabelku do ruky. Dlhé spoločenské rukavičky sa nosia k šatám bez rukávov. Pri podávaní ruky ich dole nedávate, ruku podávate v rukavičke.

- Netreba zabudnúť najmä na pohodlné plesové črievičky, prípadne spoločenské topánky s uzavretou špičkou. Do črievičiek s otvorenou špičkou pančuchy nepatria!

 - Na prezentačný ples k dlhým večerným šatám s decentným dekoltom, je vhodné si zvoliť  jemné šperky. Nikdy nekombinujte bižutériu so šperkami. Zvoľte si vhodné doplnky tak, aby celkový dojem, vrátane vizáže a vlasov nepôsobili neúmerne. Aj tu platí, že menej je viac!

- K dlhej večernej róbe si dáma môže obliecť kožuch, kožušinovú štólu, dlhý kabát,  plášť alebo pelerínu. A hodinky nechajte doma, tie sa k plesovej róbe nenosia!

 - Vyhraďte si dostatok času na plesové líčenie a účes. Pokiaľ nemáte istotu, odporúčam, zveriť sa do rúk profesionálov. Slávnostné večerné líčenie, slušivý účes a kvapka parfumu, to je dokonalá harmónia s celkovou vizážou.

 - Keď sa prihodí "trapas", nezúfajte, zachovajte pokoj a dekórum.  Váš šarmantný a pôvabný úsmev všetko zachráni. Veď aj Popoluška stratila črievičku .... :) Keď vám pri jedle spadne sústo, jemne ho posuňte nohou pod stôl, je to dovolené. Nikdy sa nezohýnajte, hoci vám spadne príbor, ale požiadajte, aby vám priniesli nový. Personál to rád zariadi.

Na plesoch sa samozrejme musí dodržať stanovený dress code, ako ste už naznačili i Vy. Je v rámci neho predsa len priestor aj na menší "úlet"?

Áno, všimol som si, že aj v tomto smere sú na plesoch rôzne experimenty. Určité zásady etikety by mali byť dodržané. Pokiaľ pôjdete na honosný ples, kde je predpísaný pre pánov dress code - White tie - frak, dáma si na takúto príležitosť oblieka veľkú večernú toaletu. Keď je  na plesovej  pozvánke pre pánov predpísaný smoking, k nemu patrí smokingová šerpa, motýlik čiernej farby, biela košeľa so skrytým zapínaním a lakovky, vtedy si dáma zvolí dlhú, ale menej honosnú toaletu. Dĺžka plesových šiat však musí byť vždy po zem. Pokiaľ by šla dáma na karneval, maškarný ples alebo tematický ples, menší "úlet" je povolený. Samozrejme, potom takémuto typu bálu prispôsobí aj oblečenie, celý karnevalový kostým, vizáž, vzhľad a vystupovanie.

Čoho by sa mala dáma absolútne vyvarovať?

Dámy by mali  v celkovom dojme pôsobiť slávnostne a výnimočne. Pri plesovej róbe je vždy  dôležitý s citom zvolený strih, farba a materiál, aby sa v šatách mohli ich nositeľky voľne, prirodzene pohybovať a samozrejme tancovať. Mali by sa vyhýbať transparentným a lacno pôsobiacim látkam, ktoré nevhodne odhaľujú celé telo. Vystupovanie, správanie sa, aj tanec by mal byť prispôsobený charakteru celého slávnostného večera a celkovej atmosfére na plese. A jedna dobrá rada, odporúčam piť striedmo a radšej biele ako červené. V prípade kalamity z prevráteného pohára, by bola večná škoda krásnych šiat.

Aká farba plesových šiat tento rok dominuje?

Minuloročnú fialovú vystriedala optimistická, hravá, nežná a romantická farba podmorského sveta - korálová, ktorá patrí k odtieňom ružovej. Znázorňuje šťastie, harmóniu a lásku, no to neznamená, že každá dáma musí siahnuť po korálovej. Dnes už našťastie neexistuje diktát v móde a skúsená dáma si pre svoje plesové šaty určite vyberie takú farbu, na akú má náladu, lahodí jej k tvári, vlasom, očiam, celej postave a veku. Odporúčam zvoliť si luxusné odtiene jemných  farieb, príjemné tóny striebornej, zlatistej či nevtieravé pastelové tóny. Priveľmi krikľavé či cukríkové farby nie sú zakaždým vhodné na pompéznu róbu. Sladká ružová, bledomodrá či biela sa hodia skôr debutantkám ako zrelým ženám. Do spoločnosti a na plesy dámy siahajú aj po čiernych šatách. Podľa mňa, šaty v čiernej farbe, sa hodia skôr na gala večer, banket a iné spoločenské udalosti, kde je predpísaná dlhá  večerná róba. Plesy sú od slova plesať a tradične by mali byť aj o radosti a potešenia z príjemných farieb. Zaujímavosťou je, že na niektorých významných európskych kráľovských dvoroch je počas slávnostných príležitostí a na plesoch čierna úplne zakázaná. Ale my nie sme kráľovstvo ...:). Čierna je elegantná, pre mňa "nadfarba". Nosia ju silné osobnosti a údajne i ľudia, ktorí majú pestrý, bohatý, rôznorodý život. Pokiaľ nebudete v čiernej pôsobiť veľmi smutno, prípadne potrebujete skryť povianočné kilečko, tak prečo nie. Potom čiernu ozvláštnite krásnym šperkom a vhodnými doplnkami.  Voľba je vždy individuálna.

Aký typ plesových šiat šijete najradšej Vy?

Venoval som sa tvorbe plesových šiat viacero rokov, ale nikdy ma nefascinovali žiadne typy šiat a la "torty" či korzety. Aj pri tvorbe plesových šiat som sa riadil filozofiou slow fashion a pravidlom, že menej je viac. Modely som vytváral tak, aby boli decentne elegantné, vkusné, použiteľné aj niekoľko sezón. Keďže pri svojej tvorivej práci preferujem nositeľnosť, komfort, vysokú kvalitu a nie som zástancom trendov. Aj pri výbere plesovej róby odporúčam dámam zvoliť si model korešpondujúci s typom ich postavy, zohľadňoval vek, osobnosť a vkus každej dámy a tiež aby pri ich výbere mysleli najmä na svoje možnosti. Do kolekcií každý rok zaraďujem aj niekoľko spoločenských či plesových modelov. Aj v tohtoročnej kolekcii som vytvoril multifunkčné hodvábne šaty, ktoré dáma môže skombinovať aj s inými modelmi, ktoré už má vo svojom šatníku. V uplynulých plesových sezónach som niekoľko dám obliekal aj na Ples v Opere. Tento rok s veľkým potešením oblečiem úspešnú lyžiarku Henrietu Farkašovú, víťazku ankety Paralympionik roka 2018, ktorá v zjazdovom lyžovaní získala 4 x zlatú a 1 x striebornú medailu zo ZPH 2018. Dámam, keď ma oslovia svojím záujmom o plesové róby, ponúkam možnosť vybrať si z našej ponuky už hotových plesových modelov. Mnohé takýto prístup ocenili, vyvarovali sa nekonečných skúšok a dokázali sme mnohé modely skombinovať tak, že boli nadšené. Špeciálne plesové róby na zákazku som už momentálne prestal šiť. Mňa viac baví vytvárať kolekcie tak, aby ženy boli dobre oblečené počas celého roka :). Želám príjemné plesanie.

Autori fotografií: Robert Rozbora, archív ROZBORA COUTURE, Juraj Jamrich, Ivan Medveď, Peter Reefe Kováč, Thomas Lerch

Módny návrhár Richard Rozbora a ďalšie ukážky jeho tvorby:

- - Inzercia - -