Dnes je utorok, 11.august 2020, meniny má: Zuzana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Martin Strižinec: Po moderovaní politiky detoxikujem

január 10, 2019 - 14:41
Hlas a tvár MARTINA STRIŽINCA si iste pamätáte z relácie O 5 minút 12. Politickým debatám a spravodajstvu dal na čas zbohom. Dnes vychováva budúcich žurnalistov a ako moderátor sa snaží divákov zorientovať v tematike modernej vedy a jej možnostiach v relácii Experiment.

Martin Strižinec

Aktuálne učíte na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v rámci doktorandského štúdia. Čo vás k tomu priviedlo?

Rozhodol som sa spontánne, keď som na to aj určitým spôsobom dozrel. Chcel som objaviť nový uhol pohľadu, novú perspektívu, stretnúť iných ľudí. Po dlhom čase pôsobenia v spravodajstve som potreboval zmenu. Veľa novinárov pri tejto práci vydrží roky aj desaťročia. Spravodajstvo je špecifické, nesmierne zaujímavé a v zlomových momentoch plné adrenalínu. No, začal som cítiť, akoby ma to už presahovalo. Pamätám si svoj život podľa volieb a teroristických útokov. V každej debate musí byť človek expertom na niečo iné. Zároveň som mal pocit, že čokoľvek urobím, bude to už o pár hodín úplne inak, pretože sa udeje niečo nové, zmení sa kontext a začínam odznova.

Necítili ste naplnenie?

Prestal som ho cítiť. Mal som pocit, že keď pôjdem do školy budem prinútený sa konečne na niečo zamerať a niečo pochopiť do detailu, chcem byť expert na budúcnosť médií a komunikácie, nie na všetko. To, samozrejme, znamená ďalšiu prácu na sebe, dôsledné štúdium. Mojou špecializáciou je rozhlas, v ktorom som začínal, mám v pláne venovať sa podcastom, v ktorých vidím obrovský potenciál.

Povedali ste, že spravodajstvo je špecifické, hovorí sa, že je to „droga“. Raz skúsite a nikdy ho neviete opustiť. Vy ste na tom ako?

Detoxikujem. (Smiech.) Už len pripraviť sa na politickú debatu znamená zaujímať sa aj o to, čo bežný divák či poslucháč odignoruje alebo si povie, že ho to nemusí zaujímať. Človek nosí v hlave toľko informácií, ktoré treba ešte pred debatou roztriediť, analyzovať, dať do kontextu a potom sa rozhodnúť, ako ich v diskusii využije. Najradšej som mal kontinuálne vysielanie, keď som mohol hodiny improvizovať, alebo volebné štúdiá, atmosféru živého vysielania. Bol som pri zlomových momentoch, na mnohé chvíle nezabudnem. Stretol som výnimočných ľudí, mal som šťastie na kolegov. Možno sa k tomu raz vrátim, teraz som potreboval získať odstup. Ak je pravda, že každý z nás žije v nejakej bubline, tak chcem vidieť tú moju. Ľudia v živote riešia tisíce vecí. Politika pre mnohých nie je hlavná téma, aj my novinári by sme sa mali viac zaujímať o reálne problémy ľudí. Nehovorím však, že sa o politiku netreba zaujímať...

Viac sa dočítate v aktuálnej Slovenke

slovenka.jpg

Aktuálna Slovenka
Aktuálna Slovenka
 

- - Inzercia - -