Dnes je štvrtok, 13.august 2020, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Lucia Hurajová: Aj prekážky prekonávam s úsmevom

január 15, 2019 - 10:37
Moderovanie devätnásteho ročníka dobročinného Plesu v opere konzultovala so svojou profesorkou Božidarou Turzonovovou. Významný večer si popri troch deťoch a pracovných povinnostiach uvedomovala až pri čítaní scenára a skúšaní šiat. Rozhovor vznikal deň pred významnou udalosťou a LUCIA HURAJOVÁ hovorila o pocite pomáhať, o svojej výchove, práci, aj o najväčších životných radostiach.

Keď som pred rokom robila rozhovor s pani Božidarou Turzonovovou, ktorá moderovala 18. ročník Plesu v opere, hovorila o zodpovednosti, ale trochu aj o tréme. Na konci rozhovoru sa zasmiala a povedala: Veľmi sa teším, ale už keby som to mala za sebou... Vaše pocity z udalosti, na ktorú sa upriamuje pozornosť mnohých ľudí na Slovensku?

Musím povedať, že si v prvom rade veľmi vážim túto ponuku. Samozrejme, natoľko sledovaná spoločenská udalosť roka prináša so sebou aj zodpovednosť, ktorej sa nebránim a prijímam ju rovnako ako česť, ktorá s tým súvisí. S pani Božidarou, mojou profesorkou z VŠMU, sme sa o plese a prípravách naň rozprávali. Prijala som jej cenné rady, takže teraz už len nesklamať očakávania do mňa vložené.

Spomínaná pani profesorka a významná herečka ešte pred plesom skúšala v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava novú hru Tektonika citov. Na čom pracujete vy v tomto období, čo skúšate, čo pripravujete?

S kolegom a dlhoročným priateľom Marekom Majeským sme sa rozhodli obnoviť hru Bosé nohy v parku, ktorá nás dlhé roky pracovne spájala. Ide o hru Neila Simona, ktorú asi najviac preslávil film v hlavných úlohách s Robertom Redfordom a Jane Fondovou.

Ste herečka, venujete sa propagácii francúzštiny, ste producentkou famózneho predstavenia v L+S s názvom Meno. Ako to všetko zvládate, keďže máte rodinu?

Francúzštine sa v súčasnosti venujem skôr okrajovo, ale už teraz sa teším na veľké stretnutie frankofónnych umelcov v Arménsku v októbri tohto roku. A ako zvládam všetky povinnosti? Ako každá matka. S odretými ušami (smiech)! Samozrejme, nedalo by sa to bez výdatnej pomoci rodiny.

Pred časom sme s vami robili rozhovor, vaše dievčatká Izabelka a Sofinka mali vtedy štyri mesiace. Ako sa im darí, čo o nich môžete čitateľom prezradiť? Aké sú veľké?

Áno, živo si na to pamätám… Bolo to nesmierne náročné obdobie. Dnes majú dva rôčky a sú z nich malé slečny. Presne vedia, čo chcú a neustúpia, kým to nedostanú! A keďže sú väčšinou v presile, tak to aj dosiahnu. Zaujímavé je, že sú povahovo veľmi odlišné napriek tomu, že sú to jednovaječné dvojčatá.

Ako si ich brat Maxík zvykal na krásne sestričky? Prezraďte, ako funguje logistika v rozvetvenej rodinke, ktorá má veľa povinností?

Maxík je úžasný pomocník. Je to džentlmen na pravom mieste. Vždy sa ma opýta, s čím potrebujem pomôcť. Samozrejme, chvíľu nám trvalo zladiť sa, ale keď pochopil, že ho dievčatá neoberú o piedestál prvorodeného a stávajú sa z nich skôr jeho fanúšičky, upokojil sa a teraz sa nimi vždy rád popýši!

S deťmi vám pomáha aj mama, ktorá bola nedávno ešte riaditeľka Burzy cenných papierov. Aká je z nej babička?

Vynikajúca! Asi by to najlepšie potvrdili deti. Občas sa smejem, keď ma nechce nechať s nimi samu. Vtedy jej zvyknem pripomenúť, že aj ona mala tri deti a zvládala to, takže mám dobrú školu (smiech)! Okrem toho, aj moji bratia už rozšírili rady vnúčat, takže sa musí obracať na všetky strany. A pritom stále pracuje.

Vaši rodičia, energická mama a vždy elegantný otec, známy lekár Emil Huraj, boli určite aj čo sa týka rodiny vaším vzorom. Čo ste si z detstva preniesli do svojej rodiny?

Možno skôr do života: vieru v spravodlivosť, nutnosť charakternosti a rešpekt k okoliu. Ono sa to prirodzene pretaví aj do spôsobu, akým sa človek prirodzene snaží formovať svoju rodinu.

Prídu vás rodičia na Ples v opere podporiť?

Áno. Aj tohto roku budú hosťami dobročinného Plesu v opere.

S manželom ste boli ozdobou aj minulých ročníkov. Šaty mentolovej farby boli jedny z najkrajších. Tohtoročné budú z ružovej organzy. Látku ste vyberali spoločne s návrhárom Marcelom Holubcom?

hurajova-ples_1.jpg

Lucia Hurajová: Aj prekážky prekonávam s úsmevom
Foto: 
ples v opere

S Marcelom sme priatelia, takže sme sa veľmi rýchlo zhodli na všetkom, čo sa týkalo šiat. Ružová organza bola okamžite favoritom medzi ostatnými látkami. Potom sme už len domýšľali, ako ju sofistikovane oživiť. Som šťastná. Na Marcelovi vidím, že ho práca na šatách teší.

hurajova-ples.jpg

Lucia Hurajová: Aj prekážky prekonávam s úsmevom
Foto: 
ples v opere

Strih šiat bol jeho nápad alebo ste to preberali spolu?

Vychádzali sme z mnohých inšpirácií. Od jeho vlastnej tvorby až po svetovú „haute couture“. Ale výsledný nápad je Marcelove dielo. Ja som prišla do ateliéru, zbadala prvotný návrh a s nadšením ho odsúhlasila.

Podtitul plesu bude Rapsódia šťastia. Čo pre vás šťastie znamená? Dá sa vyjadriť slovami?

Pre mňa je to pocit, keď si v duchu poviem: „Áno! Toto je ono!“ A keď túžim po tom, aby sa to nikdy neskončilo. Ale ja som šťastná každý deň, keď sa zahľadím do očí mojich detí.

Prežívate krásne obdobie, ale nie všetko je v živote ružové. Ako ste zvládali ťažšie životné situácie?

Presne takto sa snažím nahliadať na celý svoj život. Vždy byť pripravená aj na momenty, keď veci nejdú hladko a treba zabojovať. Snažím sa prežiť tie obdobia tvrdou disciplínou. Nerozsypať sa. Fungovať za každých okolností. Nie je to jednoduché, nie vždy sa mi to darí, ale zatiaľ som vždy, našťastie, našla vo svojom okolí dostatočnú oporu.

Čo pre vás znamená manžel, čomu sa venuje? Podporuje vás vo vašich aktivitách?

Áno, podporuje. Pracuje vo finančnej sfére. A je, rovnako ako ja, veľmi zanietený rodič (smiech).

Ako redaktorky sa stretávame s mnohými známymi ľuďmi, pri ktorých už po prvej vete vieme odhadnúť, o akých ľudí a charaktery ide. Čo sa týka vás, vždy ste ústretová a láskyplná. Je to výchovou? Tým, čo človek prežije? Ako to vnímate vy?

Ďakujem. Myslím si, že u mňa je to výchovou. V tomto smere bola mama veľmi prísna, takí sme všetci traja súrodenci a ja už to badám aj na svojom synovi. Priznám sa, že je to môj prvotný cieľ vo výchove detí. Takéto správanie, ak nie je vštepované od útleho detstva, človek ťažko získa počas života.

Študovali ste aj vo Francúzsku, okrem spomínaných vlastností šírite okolo seba aj francúzsky šarm. Máte pre nás recept ako byť štíhla a vyžarovať krásu a noblesu?

Keď sa pozerám na šarmantné Slovenky vôkol seba, niet komu radiť. Ale určite to trochu súvisí aj s vnútorným nastavením. Krása pochádza zvnútra človeka. Ja sa, napríklad, zásadne na ľudí usmievam. A oni mi často úsmev opätujú. No a keďže som celý život v „elegantnom“ polobehu, kilá sa na mňa nestihnú prilepiť (smiech).

- - Inzercia - -