Dnes je streda, 12.august 2020, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Bratislava má novú parkovaciu politiku

jún 28, 2019 - 10:25
Včera poslanci jednohlasne, 45 hlasmi schválili novú Vallovu parkovaciu politiku. Nové pravidlá parkovania budú platiť od roku 2021.

Každý Bratislavčan, ktorý má auto a býva v zóne, kde bude zavedené platené parkovanie, bude musieť zaplatiť za prvé auto 39 eur. Získa navyše vo svojej štvrti aj sto hodín parkovania pre návštevy. Za desať eur ročne si bude každý môcť predplatiť možnosť parkovať dve hodiny denne aj v inej mestskej časti, kde budú platené miesta.

Domácnosti, ktoré majú dve autá, zaplatia za druhé auto 150 eur. Za tretie auto 500 eur, čo pri troch autách znamená celkovo 699 eur ročne.

Niektoré požiadavky neboli schválené. Napríklad už nebude možné si parkovacie miesto kúpiť. Zistilo sa, že tieto miesta sú využívané iba na 30%, teda nie sú využívané dostatočne; a tieto miesta potom Bratislavčanom chýbajú. Zamietlo sa aj, aby si parkovaciu kartu mohli kúpiť občania bez trvalého pobytu v meste. 

Zóny plateného parkovania sa budú zavádzať postupne, v najbližších rokoch v častiach Staré Mesto, Petržalka, Nové Mesto, Ružinov a ďalších. Hodinové parkovanie bude stáť od 50 centov do 2 Eur, podľa lokality.

„Som veľmi rád, že po dlhých rokoch a viacerých neúspešných pokusoch o reguláciu parkovania sa nám dnes podarilo túto nesmierne potrebnú, ale zároveň aj veľmi nepopulárnu tému schváliť. Moja vďaka patrí všetkým, ktorí sa o jej presadenie pričinili - členom môjho tímu, poslancom, starostom, všetkým, ktorí k diskusii o parkovacej politike a k jej pripomienkovaniu pristupovali vecne, bez emócií a s úprimným záujmom o najlepšiu budúcnosť nášho mesta. Je to pre nás obrovský záväzok, aby sme v zostávajúcom čase do spustenia parkovacej politiky urobili maximum pre to, aby sa s našim návrhom aj dnes kritická časť verejnosti stotožnila. Maximum pre zlepšenie MHD, nové záchytné parkoviská, nové cyklotrasy. Dnešné hlasovanie je významným krokom k lepšej doprave a kvalitnejšiemu verejnému priestoru v našom meste,“ uviedol primátor Bratislavy, Matúš Vallo.

Zdroj: www.bratislava.sk

- - Inzercia - -