Dnes je utorok, 11.august 2020, meniny má: Zuzana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Najčastejšie zlozvyky, kvôli ktorým nemáte biele zuby!

október 18, 2019 - 08:30
Takmer každý z nás vidí pri pohľade do zrkadla množstvo nedostatkov. A práve nespokojnosť so zubami, najmä s ich sfarbením, patrí už dlhodobo k tým najfrekventovanejším. Genetiku ale v tomto prípade neobviňujte.

Spomínaná genetika sa totiž na kráse zubov podpisuje len sčasti. Zub „zafarbí“ v jeho základe, no to, čo sa naň nalepí, je už len a len na vás. Ak si nedáte pozor, z dočasného povlaku urobíte stály a zbaviť sa ho nebude vonkoncom jednoduché. Dá sa vôbec niečo robiť, aby boli zuby prirodzene biele?

Pozor na to, čo vložíte do úst

Hovoriť o strave ako o najdôležitejšom faktore nášho zdravia a krásy je už otrepané. Vieme to my, viete to vy, a predsa stav mnohých chrupov svedčí o opaku. Zuby neobľubujú jedlá sladké ani kyslé, a problémom bývajú taktiež zvyšky jedál zachytené v medzizubných priestoroch.

Pokiaľ vás zaujíma, ako zdravie zubov súvisí s ich sfarbením, hneď vám odpovieme. Nedostatočne odolný zub je podstatne náchylnejší na zafarbovanie ako zub zdravý. Odtiene odlišné od bielej na nás pritom útočia z každého rohu. Nájdeme ich v ovocí, v zelenine, v hotových jedlách, v nápojoch, no aj v drobnostiach, ktorými sa obľúbené dobroty dochucujú. Naše zuby najvýraznejšie zafarbujú hnedé omáčky typu sójovka, indické karí, černice a dokonca i zdravé maliny. Ak sa zadívame do sveta nápojov, nájdeme v ňom bylinkové čaje, kávu, červené víno, kolové nápoje i prifarbované džúsy. To je hneď desiatka bežne konzumovaných vecí, ktoré na chrupe zanechávajú farbistý povlak.

Ak je váš zub zdravý, dočasne sa môžete spoľahnúť na jeho ochrannú vrstvu, no už pri nepatrnom poškodení by ste mali bezodkladne siahnuť po zubnej paste a kefke. V opačnom prípade... 

Čistota pol života

... sa povlak nabaľuje a nabaľuje, až ho zo zubu nedostanete ani hodinovým drhnutím. Pre zdravie chrupu sa odporúča čistenie minimálne dva razy za deň, no danú frekvenciu smelo navýšte. Len si zrátajte, koľko čajov, káv, sladených nápojov a jedál si počas dňa doprajete. V ústach vám ostávajú ich zvyšky a práve tie v nemalej miere ovplyvňujú stav vášho chrupu.

Dôkladné čistenie by malo okrem precíznych ťahov zubnou kefkou zahŕňať aj starostlivosť o medzizubné priestory a použitie ústnej vody na záver. Tá sa postará o zlikvidovanie posledných zabudnutých baktérií a vy tak môžete bez strachu o vlastný chrup fungovať aj niekoľko nasledujúcich hodín. Zabúdať na pravidelné čistenie sa určite nevypláca. Povlak sa rád predvádza, a to nielen pred nami, ale i pred všetkými ľuďmi, ktorým máme čo povedať.

Rýchly tip: Za najlepšiu priateľku svojho chrupu pasujte čistú vodu. Je nielen ideálnym nápojom bez prídavku cukru, ale aj rýchlou zubnou pastou. Ak po jedle nemáte možnosť postarať sa o nazbieraný povlak, naplňte ústa vodou a aspoň dvadsať sekúnd ju v ústach preplachujte. Urobte to raz – dva razy a aspoň sčasti sa zbavíte toho, čo vám ostalo na zuboch usadené. Nezabúdajte, že ide len o tzv. čistenie narýchlo. Dokáže napomôcť po spomínanej káve, čaji či obede, no krásu zubov vám bez ostatných krokov nezaistí.

- - Inzercia - -