Dnes je streda, 12.august 2020, meniny má: Darina
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Echinacea – ozdoba každej záhrady

júl 05, 2013 - 10:15
A nielen ozdoba! Dávno sú známe aj jej liečivé účinky. Táto mohutná trvalka kvitne do neskorej jesene a kvety na dlhých stonkách potešia aj vo vázach.
Echinaceám by ste mali v záhrade vybrať slnečné miesto, sú to teplomilné rastliny. Pri výsadbe  mladých sadeničiek počítajte s tým, že  dospelá rastlina bude vysoká a zmohutnie. Keďže má hlboké korene, dobre sa jej darí aj v svahovitých a vyvýšených záhonoch.  Treba však zabezpečiť, aby vhodná zemina, najlepšie hlinito-piesočnatá, siahala dostatočne hlboko. Keď sa zakorení, dobre znáša aj dlhšie sucho. Nemá rada veterné miesta, preto vyberajte skôr záveternú stranu. Nezabúdajte na pravidelné odburiňovanie. Trvalka vydrží na jednom mieste tri až päť rokov. V prvom roku nekvitne. Najjednoduchšie sa rozmnožuje delením po druhom, najlepšie však treťom roku, keď je už dostatočne silná. Po skončení vegetácie v októbri rastlinu zostrihnite a ku koreňovému systému nahrňte pôdu, čím sa zaručí  bezpečnejšie prezimovanie. 
 

Aj do moderných záhrad

Echinacea je stálicou vidieckych záhrad, hoci v poslednom čase sa stáva veľmi zaujímavou aj pre záhradných architektov. Umiestňujú ju v moderných kompozíciách, lebo sa veľmi dobre kombinuje. Vďaka šľachtiteľom to už nie je len echinacea purpurová s typickým ružovým kvetom s tmavým terčíkom v strede, ale na výber sú aj odrody s inými farbami kvetov – karmínovočervené so zlatohnedým terčíkom, oranžové, žlté, biele s tmavohnedým terčíkom a v poslednom čase novovyšľachtené so zelenkavými okvetnými lístkami. Rastlina je zaujímavá aj tým, že úzke dlhé okvetné lístky jazykovitého tvaru, ktoré rastú len v jednom rade,  ovísajú, čím vyniká stredový výrazný terčík. 
 

Veľmi dlho kvitne

Echinacea je vysoká rastlina s rozkonárenou stonkou, dorastá do výšky až osemdesiat centimetrov, nové druhy rastú aj vyššie, dokonca až do výšky pol druha metra. Jej veľkou prednosťou je aj to, že patrí medzi trvalky s najdlhším obdobím kvitnutia – bohato kvitne od júla do septembra, nápadné hlavičky dosahujú priemer 9 až 12 centimetrov. Ak jej neodstrihnete odkvitnutú hlavičku, môžu vašu záhradku spestrovať typické tmavé terčíky až do neskorej jesene. Echinacea je aj veľmi užitočná medonosná rastlina.

 

Liečivý extrakt 

Z echinacey sa na liečebné účely využíva kvitnúca vňať, čiže  celý kvet s malým kúskom stonky. Zbiera sa v čase plného kvitnutia, suší sa v tieni pri 40 stupňoch v malých vrstvách.  V októbri druhého alebo tretieho pestovateľského roka sa môžu vykopať korene,  poriadne vymyť pod tečúcou vodou, narezať na menšie kúsky a prirodzene usušiť v tieni. Vysušené časti rastliny sa používajú na prípravu extraktu, ktorý stimuluje imunitný systém organizmu a pomáha vyplavovať z tela kontaminujúce látky, najmä ťažké kovy. 
 
Viac sa dočítate v letnom čísle Slovenky!
 
Autor: Beata Vrzgulová
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -